Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Pak jsem si díky známému, který mi občas poslal odkazy na nějaké články o Linuxu, sem tam něco přečetla, hlavně o těch "live", ale zas tak moc mě to nezajímalo. Jednak jsem nevěřila, že by to takhle jednoduše fungovalo rovnou z CD, a hlavně jsem se hrozně bála, že mi to něco provede s počítačem. Nakonec jsem jednou náhodou uviděla v obchodě ABC Linux, vzpomněla si, o co jde, a po chvilce váhání koupila - 119 Kč není tak moc. Nejdřív jsem si raději četla jen příručku, vypadalo to lákavě, takže jsem se odhodlala. No a pak nastalo něco spíš jako zlý sen (s poměrně šťastným koncem :), který vám teď popíšu. Co všechno tedy může zažít dosud Linuxem nepoznamenaná majitelka takové live distribuce?
Úvodní obrazovka se třemi tučňáky naběhla přesně jako bylo napsáno v příručce a po mém váhavém Enter se po obrazovce rozběhl vesele barevný text, jak se detekovalo nastavení PC. Ale ouha: někde za myší ("Mouse is generic PS/2 wheel Mouse At /dev/psaux") se to celé zastavilo a dál nic. Co teď? Kombinovat různé parametry bootování, radí příručka. Takže jsem poctivě postupně zkoušela "Failsafe, knoppix 2, noagp...", ale výsledek žádný. Nakonec už ze zoufalství: 'knopppix testcd", což mě odměnilo opravdu potěšujícím sdělením: "Data on your CD medium is possibly incomplete or damaged, or your computer has bad RAM". Následný "memtest 20M -1", který by měli podle příručky provádět jen odborníci, což tedy nejsem, neukázal vůbec nic. Ukončila jsem ho po třech hodinách. Chyba nebyla asi ani ve mně, ani v Linuxu, ale v CD samotném: nefungovalo totiž ani na jiném počítači a nešlo ani zkopírovat.
Nevzdala jsem se, zakoupila nové CD a akci opakovala. Začalo to stejně špatně. Až když k řadě mnou stále zoufale opisovaných a kombinovaných parametrů přibylo "xvrefresh=50-120", nechal se monitor (HP D2837) přemluvit a tentokrát nezhasl. A tak jsem mohla sledovat, že "Starting X11 ... Retrying with server Xfree86 (vesa) ... Retrying with server Xfree86 (fbdev). Error No suitable x-server found for your card ... (ATI 3D Rage Pro AGP 2x, s níž asi nikdo jiný, jak to vypadá, problémy nemá). Nakonec zafungovala rada z diskusního fóra vyzkoušet xserver=XF86_Mach64, který jsem až později opravdu našla i mezi spoustou parametrů v příručce. ABC Linux se tedy nakonec pomocí "knoppix noagp xserver=XF86_Mach64 xmodule=i810 noddc screen=800x600 svrefresh=50-120" rozběhl do KDE, sláva. Grafika je mizerná a zvuk nejede vůbec, ale i tak jsem byla ráda, že se to nakonec podařilo. Tohle všechno se dělo na repasovaném Compaq DeskPro Pentium III, 700 Mhz, 128 RAM.
Následovalo připojení k internetu, což také nebylo tak jednoduché zjistit, protože se připojuji přes Eurotel prostřednictvím mobilního GSM modemu MC35i. Pro Windows existuje instalační CD, nastavení pro linux jsem hledala na stránkách Eurotelu marně a modem mi nefungoval. Až na diskusním fóru jsem zase po delším hledání našla, že do příkazů modemu do druhé řádky musím zadat "AT+cgdcont=1,"IP","internet" - že mě to hned nenapadlo.
Protože celý pevný disk je formátován v NTFS, zkoušela jsem si uložit nastavení na disketu. Z jakéhosi záhadného důvodu ale při startu zadaný parametr "knoppix myconfig=/dev/floppy" ani "knoppix myconfig=scan" (zadáno podle příručky i podle pokynu při zálohování) nenačetl vůbec nic. Až na fórech Knoppixu jsem se dozvěděla, že myconfig při načítání z diskety nefunguje a nikdy snad nefungoval, a že "knoppix floppyconfig" je ten správný parametr. Nešlo by to pro začátečníka ještě více zmateně? Vypadá to, že tohle při výrobě distribuce snad nikdo netestoval.
Musím uznat, že jsem si to představovala jednodušeji, ale každopádně je to docela zajímavý zážitek. Trošku mě mrazí při představě, že bych tohle všechno musela prodělat úplně sama bez přítele na internetu, který mi přece jen poradil, když jsem nevěděla jak dál. Ale jinak se mi Linux líbí, i když si zatím hraji jen s nastavením vzhledu v KDE. Příjemně mě překvapilo, že si nemusím instalovat žádné další programy, viděla jsem, že je tam skoro všechno. Trochu mě mrzí, že je něco v angličtině, ale anglicky se už učím. Dostala jsem se na Internet, spojím se přes ICQ a dokážu napsat dokument v OpenOffice.org (ten jsem si stáhla i pro Windows), víc zatím asi nepotřebuji. Už jsem se i rozhodla, že nějaký Linux půjde i na pevný disk, ale ještě nevím který. Zatím jsem si koupila Knoppix, Danix, Slax, Slackware 10.0 a Gentoo, takže myslím, že o mně ještě uslyšíte.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Ovládání a vzhled podobné Win. Oproti Win - nesrovnatelný přehled spuštěných prográmků (mám rád, když vím co mi na "mašince" běží). Moc se mi líbí síťové nadstavby - komunikační programy, servery, firewall, atd. Při troše zkoušení a testování se ze základního uživatelského PC udělá velmi silný, stabilní, síťový nástroj. Vypadá to jako reklama, ale ne, jen se o tuto část softwaru zajímám - jsem síťař.
Jen mi chybí "pokročilejší soft" - ve WIN hodně používám OFFICE XP, na programování Delphi a pod. Bohužel mí známí je používají taky, a tak když mi cosi pošlou e-mailem, musím bohužel přepnout na WIN, zatím jsem nenašel řešení (Open Office třebas : z "normálního" nezvládne makra). Řešil-li takovéto problémy již někdo, beru každou radu (rostislav.marek@tiscali.cz).
Jinak Všem : Mějte se hezky Rosťa.